Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 14:54 Bu haber 1641 kez okundu
 
Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Özkara’dan Ensar Vakfı uyarısı!
EĞİTİM Haberi
Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Özkara’dan Ensar Vakfı uyarısı!

Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Gökhan Özkara, ev sahipliği yaptığı çocuk istismarı ve haklarını konu alan konferansta çocukların Ensar Vakfı ve benzeri yerlere gönderilmemesi konusunda uyarı yaptı ve “Makamı veya gücü ne olursa olsun kimse bir kereden bir şey olmaz dememelidir. Çocuğun rızası vardı gibi gaflet ve iğrençlik saçan kelimeler kullanmamalıdır” dedi


Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Gökhan Özkara, sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini ekledi. Ocağa hareket getiren ve kısa sürede sayısız projeye imza atan Özkara’nın gündeminde bu kez “Çocuk istismarı ve çocuk hakları” vardı. Abdullah Buğra Koçlar Eğitim Konferanslarının ikincisi olan ''Türk Aile Yapısında Çocuk'' başlıklı etkinliğe konuşmacı olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, katılım sağladı. Kuruçeşme Erol Olçok Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa ilgi büyüktü. Programda konuşan Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Gökhan Özkara, “Uyarımız; evlatlarımız ne olduğu belli olmayan Ensar ve derneklere, vakıflara gönderilmemelidir” dedi. Özkara’nın bu sözleri uzun süre alkış aldı. İŞLER ÇIĞRIĞINDAN ÇIKTI Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü’nün ülkede sık yaşanan çocuk istismarı ve çocuk haklarını anlattığı etkinlikte konuşan Gökhan Özkara, şunları kaydetti: “Ülkü Ocakları olarak toplumumuzun başka bir kanayan yarası olan çocuk istismarı ve çocuklarımızın hakları konusunda bilgilenmek amacıyla bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Hem Yüce İslam dininde hem de Türk milletinin yaşayış, gelenek ve adetlerinde çocukların yeri her zaman en üst mertebelerde olmuştur. İslam dininde çocuklarımızda cennet kokusu olduğu ve bizlere Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın emanetleri olduğu söylenmiştir. Âlemlere Rahmet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) cahiliye devrinde insanlar kız çocuklarını diri diri toprağa gömerken kızlarını omuzlarında gezdirmiştir. Bugün toplumumuza bakarsak işler terse gitmekte ve çığırından çıkmış bulunmaktadır.

ÇOCUK İSTİSMARINDA DÜNYA 3.’SÜ Ailelerimiz çocuklarını kimseye emanet edememekte, sokağa çıkaramamakta, gözleri hep yollarına kalmaktadır. Maalesef ki 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye çocuk istismarında dünyada 3. sıradadır. İstatistiklere göre 2008 ve 2012 yılları arasında çocuk istismarında büyük bir artış olmuştur. 2013-2014 İstatistiksel Raporlarına göre Avrupa’daki erken yaşta çocuk evliliği ve cinsel istismarın en çok yaşandığı ülke Türkiye. İnternette dolaşan uygunsuz fotoğraflara göre araştırma yapıldığında yüzde 77’si 9 yaş ve altı çocuklara ait. Çocukların yaşına bakıldığında henüz kendi fotoğraflarını böyle bir amaç için kullanma yaşına gelmediklerinden, bu durumu genellikle ebeveynlerinin yarattığı çok aşikârdır.

BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ DEMEMELİDİR Adli Tıp’ın 2001 verilerine göre cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde; yüzde 30'unun 2–5 yaş, yüzde 40'ının 6–10 yaş, yüzde 30'unun 11–17 yaş grubunda olduğu görülüyor. Cinsiyet çok büyük bir değişiklik göstermiyor. Ve tahmin edildiği üzere istismar edenlerin yüzde 96’sı erkekler ve yüzde 80’i istismar ettiği çocuğun yakını. Sonuç olarak geleceği kontrol edecek çocuklara fiziksel ya da duygusal açıdan saldırmak, onları küçük düşürmek bir nevi geleceğimizi yok etmektir. Bu durumun önüne geçebilmek için insanlar bilinçlendirilmeli, kuralların ve kanunların yaptırım gücü artırılmalıdır. Toplumumuzun en büyük isteği olan idam, bu suç için ceza haline getirilmeli ve bu istek desteklenmelidir. Makamı veya gücü ne olursa olsun kimse bir kereden bir şey olmaz dememelidir. Çocuğun rızası vardı gibi gaflet ve iğrençlik saçan kelimeler kullanmamalıdır. Uyarımız; evlatlarımız, ne olduğu belli olmayan Ensar ve benzeri derneklere, vakıflara gönderilmemelidir.” Özkara, konuşmasının ardından Bekir Yümnü’ye destekleri ve bilgilendirmeleri için teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, Ülkü, Ocakları, Başkanı, Özkara’dan, Ensar, Vakfı, uyarısı!, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı