Haber Detayı
03 Mayıs 2020 - Pazar 23:16 Bu haber 2185 kez okundu
 
Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Av. Yunus Emre KURT "3 Mayıs Türklüğün Şahlanış Günü"
Kurt, 3 Mayıs Milliyetçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada “3 Mayıs 1944’te Türk milliyetçileri, mağrur bir ruh halinde ortaya koyduğu azim ve kararlılıkla sonraki nesiller için de heyecan ve ilham kaynağı olmuştur” dedi
GÜNDEM Haberi
Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Av. Yunus Emre KURT

Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Av.Yunus Emre Kurt, 3 Mayıs Milliyetçiler Günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı. Kurt, “3 Mayıs, Türklüğün şahlanış günüdür.3 Mayıs ruhunun 76’ıncı yıl dönümünü gururla yâd ediyoruz.3 Mayıs 1944; merhum Hüseyin Nihal Atsız’ın haklı olduğu bir hukuksal süreci milliyetçi bakış açısıyla sahiplenen vatanseverlerin Ankara Ulus Meydanı’nda toplanıp Türk milletinin tarihi ve kültürel gerçekleriyle çelişen tezlere demokratik itiraz hakkını kullanarak tarih yazdığı gündür.3 Mayıs, Türk milleti için kara bir leke olan ‘Türkçülük-Turancılık’ davalarına karşı hapse mahkum edilen Türkçülerin mahkumiyetini ve dava mahiyetini eleştirmek için Türk milletinin sokaklara döküldüğü gündür” dedi.

VATAN BAĞLILIĞI DERİNLEŞTİ

Kurt, “3 Mayıs 1944’te Türk gençliği, yabancı ideolojik akımlara karşı milli refleksini ortaya koymuş, Türk vatanında Türklüğü yargılamak isteyenlerin karşısında, baskıcı siyasal koşullara rağmen ülkemizde sivil muhalefetin ilk örneğini göstererek Türk demokrasisine çok önemli bir katkıda bulunmuştur. Türk gençliğinin milli muhalefeti neticesinde 165 kişi tutuklanmış, birçoğu işkence ve eziyetlere maruz kalmıştır. Yarım metrekarelik tabutluklarda; Türk milliyetçilerine yapılan işkenceler ve eziyetler, onların Türk vatanına bağlılıklarını ve sevdalarını asla azaltmamış, aksine kamçılamış daha da derinleştirmiştir” diye konuştu.

DESTANSI BİR HAREKET

Sözlerini sürdüren Kurt, “Aralarında bilim adamı, aydın, siyasetçi, asker ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3 Mayıs 1944 tarihiyle birlikte başlayan yargılama süreci ve sonrasında ‘tabutluk’ denilen ölüm hücrelerine atılan Türk milliyetçilerinin acı, keder ve çileyle dolu kutlu mücadelesi, artık Türk milliyetçiliğini bir fikir ve duygu olmaktan çıkarıp destansı bir ‘hareket’ haline getirmiştir. Bu anlamlı gün, Türk milletine mensubiyetin onur ve şuuruna sahip, manevi ve kültürel değerleri özümsemiş Türk milliyetçileri tarafından ‘Milliyetçiler Günü’ olarak kutlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

TÜRKLÜĞÜN ŞAHLANIŞ GÜNÜ

“3 Mayıs 1944’te Türk milliyetçileri, mağrur bir ruh halinde ortaya koyduğu azim ve kararlılıkla sonraki nesiller için de heyecan ve ilham kaynağı olmuştur” diyen Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:“3 Mayıs Milliyetçiler Günü; bir bayram veya yas günü değil, Türklüğün şahlanış günüdür. Böylelikle milliyetçilik, düne anlam katan bugüne kıymet yükleyen ve yarına şuur veren özelliğiyle kültür ve siyasal alana yansımıştır.Hiç şüphesiz Ülkücü Türk Gençliği; 3 Mayıs 1944’te destansı bir mücadele sonucunda hiçbir işkencenin yıldıramadığı milliyetçi kahramanların bu hak davasına sahip çıkacak ve bu davayı yüceltmek için tüm çabasını sergileyecektir.”

KAHRAMANLARI ANIYORUM

Kurt son olarak “Çok iyi bilinmelidir ki; Türk milliyetçilerinin gayrı milli hususlarda bugüne kadar gösterdiği duruşta hiçbir değişiklik olmamıştır. Bundan sonrada aziz milletimize karşı oynanan her türlü oyunun karşısında Türk milliyetçilerinin ‘3 Mayıs 1944’ ruhuyla duracağından hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Adaletsizliğe, vefasızlığa, hatır ve kıymet bilmeyenlere karşı gerektiğinde aynı ruhla liderimizin emriyle harekete geçer, Ülkü Ocaklarını kim görmezden gelirse gözlerini oyarız. Bu duygu ve düşüncelerle büyük Türk milletinin ‘3 Mayıs Milliyetçiler Günü’nü kutluyor, başta merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş ve Hüseyin Nihal Atsız olmak üzere 3 Mayıs 1944’ün milliyetçi kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum. ‬Türk'üz, Türkçüyüz, Türk Milleti için koşa koşa ölmesini de biliriz” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, Ülkü, Ocakları, Başkanı, Av., Yunus, Emre, KURT, "3, Mayıs, Türklüğün, Şahlanış, Günü",
Yorumlar
Haber Yazılımı